Pus: Yuvarlak örme makine çapıdır. İnç(‘’) cinsinden makinenin çapını belirler. 5 pus(İnç)’dan 60 pus(İnç)’a kadar değişik puslar da makineler üretilmektedir.

Fayn(Gauge)(Gauge=GG): Yuvarlak örme makinesi için en önemli özelliktir. 1 inçteki (2,54cm) iğne adedini belirler. Yani makinenin inceliğini-kalınlığını belirleyen en spesifik özelliktir. Fayn (Gauge) arttıkça iplik kalınlığı incelir, fayn azaldıkça iplik kalınlığı artar. Hem tek plaka hem de çift plaka için 3 fayn (Gauge)’dan 60 fayn (Gauge) aralığına kadar makineler üretilmektedir.

İlmek: Yuvarlak örme makinelerinin ürettiği kumaşın yapıtaşıdır. Örgü iğnelerinin yardımıyla oluşan şekilli iplik halkalarından meydana gelen şekildir. İlmek, iğne ve ipliğin bir arada oluşturduğu tam hareketi ile oluşur. İlmeklerin peş peşe oluşmasıyla kumaşın oluşumu sağlanır.

İplik besleme(Sistem): Yuvarlak örme makinelerinin cağlık sistemiyle örgüyü oluşturan ipliğin toplam adedidir. Bir makinenin sistem sayısı 72 ise o makineye 72 adet bobinle iplik yüklenebilir.

Cağlık(Çardak): Yuvarlak örme makinelerinde kumaş için gerekli olan ipliklerin yüklendiği ve makinenin etrafında bulunan borularla beraber ipliğin makineye sevk edildiği sistemdir.