Yuvarlak örme makinasında yağlama sistemi çok önemlidir. Makinanın neredeyse hareket eden her noktası çok iyi şekilde yağlanmalıdır. Makine ömrünün uzun olması için de yağlama çok önemlidir. Buradan hareketle bütün yuvarlak örme makina üreticileri makinelerinin her noktasını en ince detayına kadar yağlamanın yollarını aramaktadır.

Yuvarlak örme makinasında yağlama en son gelişmiş sistemde olan elektronik yağlama sistemleri ile yapılmaktadır. Makinanın her noktası yağlanmakla birlikte iğnelerin hareket ettiği kovan da her daim yağlı olmak zorundadır. Yeni sistemle birlikte makinenin ve iğnenin hareket eden her noktası yağlanmaktadır. Ancak iğnenin dil hareketini yaptığı puntolu yer yağlanamamaktadır. Bu durum iğne ömrünün kısa olmasına sebep olmaktadır buna kafa yoran Atılım Desen Örme müdürü Müren Bey buna çözüm aramış ve çözümü bulmuştur. İleride yuvarlak örme makinası üreticilerinin ve elektronik yağlama yapan yağdanlık firmalarının bunu ciddiye alacağını ümit ediyoruz. Biz bu yeniliği tüm yuvarlak örme kumaş üretimi yapan fabrikalara duyurulması noktasında köprü olmayı vazife biliyoruz.

Bu vesileyle sektör adına bu sistemi geliştiren Müren Beye verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz.

Lubrication system is very important in circular knitting machines. Almost every moving point of the machine should be well lubricated. Lubrication is very important for long machine life. From this point of view, all machine manufacturers are looking for ways to lubricate every point of their machines to the finest detail. Circular knitting machines are lubricated with the latest advanced electronic lubrication systems. Although every point of the machine is oiled, the cylinder where the needles move must be oily always. With the new system, every point where the machine and needle moves are lubricated. However, the point where the needle makes the tongue movement cannot be lubricated. This situation causes shorter needle life.

Atılım Desen Apre Boya’s Manager Mr. Müren, who made researches on this, sought a solution and found the solution. We hope that in the future, circular knitting manufacturers and electronic lubrication companies will take this seriously. We take it as our duty to be a bridge at the point of announcing this innovation to all factories producing circular knitted fabric. On this occasion, we would like to thank Mr. Müren, who developed this system on behalf of the sector, for the information he gave.