Senteks, 90’lı yıllarda tekstil sektörüne yuvarlak örme makine iğnesi getirerek girmiştir. Senteks bu sektöre girmeden önce yuvarlak örme kumaş üreticileri; yuvarlak örme makinesi ve iğneleri için satıcının ayağına gidip tedarik sağlıyordu. Senteks bu sektörde müşteri ziyaretini başlatan ve mümessil olarak adını yazdırmıştır. Ayrıca o yıllara kadar Türkiye’de bu sektörde yerli bir mümessil yoktu. İlk yerli mümessil firması da Sentekstir.

O yıllarda Türkiye’de sadece Avrupa menşeli yuvarlak örme makinaları bulunmaktaydı. Bu makinalar Mayer&Cie, Terrot, Orizio, Pilotelli, Vignoni, Albi, Camber, Marchisio, Jumberca, Fouquet, Bentley, Morat, Metex olmakla birlikte, şimdilerde birçoğunun fabrikası kapanmıştır. Genellikle süprem, interlok, ribana, kaşkorse, polar-kadife ve üç iplik kumaşının yapıldığı bu yıllarda yuvarlak örme iğnesi çok önemli bir yer tutmaktaydı. O dönemde Uzakdoğu menşeli yuvarlak örme makinası olarak da Monarch, Jiunn Long, Ssangyong, Pailung ve Keum Yong vardı ve çok az sayıdaydı. Yuvarlak örme iğnesi olarak da Groz-Beckert, Sugiura, Samsung ve Exeltor vardı.

Senteks uzun yıllar Japonya menşeli Sugiura’nın mümessilliğini yapmış, daha sonra Japonlar iğne fabrikasını Groz-Beckert firmasına satınca Senteks, Sugiura mümessilliğini sona erdirmiş, hemen devamında da Exeltor fabrikasını satın alan Çinli Kunshan KE ile anlaşmış ve müşterilerine bu iğneyi sunmaya devam etmiştir. Senteks halen Kunshan KE markasını en iyi şekilde pazara sunmaktadır.

Aynı şekilde 90’lı yılların başında Türkiye’de Jiunn Long yuvarlak örme makinası girişi yapılmış ancak 90’ların sonunda Senteks’in mümessil olmasıyla birlikte Jiunn Long sektörde en iddialı makine konumuna gelmiştir. Tekstil sektöründe başarılı bir şekilde ivme kazanan Senteks, dünyanın en büyük raşel, dantel ve jakar makinesi firması Fujian Xin Gang ile anlaşarak bu sektörde de faaliyete başlamış ve çok kısa sürede çözgülü örme sektöründe de başarıya ulaşmıştır. Xin Gang markası çözgülü örmede; raşel, dantel ve jakar makinalarının da getirdiği yeniliklerle adından söz ettiren dünya devi bir markadır. Hem karbon tarak teknolojisini hem de servo motor teknolojisini uygulayan ilk makine firmasıdır.

Sonuç olarak geçtiğimiz yüzyılda tekstil sektörüne giren Senteks, bu sektörde faaliyetlerine durmadan devam etmektedir.