Tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomilere ağır darbeler indiren pandemi süreci tekstil sektörünü de etkiledi ancak Türk tekstil sektörü bu süreci yüzünün akıyla atlattı.

Yuvarlak örme makinaları konusunda sektörün öncü firması olan SENTEKS TEKSTİL başta olmak üzere; Türk tekstili pandemi sürecinde önemli başarımlar elde etti. Sektör sancılı süreçteki başarısını haziran ayında yapılacak uluslararası tekstil makinaları fuarıyla taçlandıracak. 

SENTEKS, fuara Jiunn Long yuvarlak örme makinesi , Xin Gang düz örgü dantel jakar makinesi, KE yuvarlak örme makine iğnesi ve QXM yuvarlak örgü makinası ile fuara katılacak

ITM Fuarı 22-26 Haziran 2021 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP fuar merkezinde yapılacak fuara şu ana kadar 64 ülkeden 1150 katılımcı ve 94 ülkeden 60 bine yakın ziyaretçi kayıt yaptırdı.

Tekstil sektörü açısından büyük önem taşıyan fuara ilişkin ITM’den yapılan basın açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

Türk tekstil sektörü, korona virüs salgını sürecinde başarılı bir sınav vererek tüm dünyada adından söz ettirdi. Özellikle maske ve koruyucu tekstiller alanındaki üretimiyle ön plana çıkan Türkiye, tekstil makine alımı ve satımındaki istikrarını bu dönemde de sürdürerek makine üreticilerinin yüzünü güldürdü. Bu süreçte pek çok ülkenin aksine tekstil ihracatında artış gösteren Türk tekstil sektörü, başarısını 22-26 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşecek olan ITM 2021 Fuarı ile taçlandıracak.

Türk tekstil firmaları; tedarikte sağladıkları güven, değişen koşullarda hızla aldıkları aksiyonlar, güçlü altyapıları, dinamik ve kalifiye iş gücüyle Türkiye ekonomisinin can suyu oldu. Üretimlerine ara vermek zorunda kalan pek çok Avrupalı tekstil makine üreticisinin sipariş ve satışlarında düşüşler yaşanırken, Türkiye hem makine alımı hem de satışına devam etti. Makineciler ürünlerinin yüzde 50’den fazlasını dünyanın dört yanındaki ülkelere ihraç ederken, Avrupa’ya yapılan ihracat yüzde 37 oldu.

Türkiye’nin bu başarısını sürdürmesinde 22-26 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ITM 2021 Fuarı kilit rol oynayacak. Salgın sonrası tekstil makine sektörünün ilk ve en büyük buluşmalarından biri olacak ITM 2021 Fuarı,  sergilenecek en son teknolojiler, yeni yatırım kararları ve imza atılacak güçlü iş birlikleri ile tekstil makineleri sektörüne yön verecek.

Tekstil sektöründe yeni yatırımlar yapmak isteyen yerli ve yabancı firmalar, tekstil makinelerindeki son trendlerden haberdar olabilmek için ITM 2021 Fuarı’na katılacak. Binlerce katılımcı firmanın son teknolojik yeniliklerini sergileyeceği ITM 2021, hem katılımcıların hem de ziyaretçilerin zihinlerinde yepyeni ufuklar açacak.  Hızla değişim gösteren teknolojik yenilikleri yerinde görme fırsatı yakalayacak olan firma yetkilileri, bu gelişmeleri üretimlerine entegre ederek, yatırımlarını yönlendirebilecek.